Wspomnienia z Barcelony - Sagrada Familia & Park Güell

barcelona gaudiego przewodnik

Zwiedzanie Barcelony Gaudiego - Sagrada Familia i Park Güell - mini przewodnik

Dzisiaj zabieram Was do Barcelony Anno Domini 2011. Wybrałam się tam w ramach obozu studenckiego 6 lat temu i przez długi czas nie powracałam do zdjęć z tego okresu. Ostatnio jednak buszowałam trochę na starym dysku i wtedy też pojawił się pomysł na post, przy okazji którego uporządkowałam trochę sporą liczbę zdjęć i poddałam je wstępnej selekcji i obróbce.

Zacznę od tego, że Barcelona zachwyciła mnie niesamowicie i bardzo żałuję, że byłam tam tak krótko, bo tylko w ramach jednodniowej wycieczki. Czyli zwiedzanie na szybko. Jednak to co było mi dane zobaczyć bardzo mnie usatysfakcjonowało, a dziś już wiem, że przy najbliższej możliwej okazji z pewnością wrócę tam na dłużej, by móc pozwiedzać w spokoju wiele miejsc, których niestety nie miałam szansy zobaczyć w 2011 r. Dla tych zainteresowanych nieco faktami historycznymi przewidziałam krótką część opisową i linki odsyłające po więcej informacji :)

Jako że miejsca, które zaraz zobaczycie na zdjęciach dotyczą tylko i wyłącznie założeń architektonicznych projektu Antoniego Gaudiego, na wstępie kilka słów o nim samym.

Antoni Gaudi zdjęcie
źródło grafiki: en.wikipedia.org

Wybitny kataloński architekt i inżynier działający na przełomie XIX i XX stulecia. Twórca przepięknych budowli wzniesionych w Barcelonie, do dziś zachwycających oryginalnością i kunsztem wykonania. Indywidualista i temperamentny introwertyk o ogromnej wyobraźni. Pasjonowała go historia architektury, uwielbiał zwiedzać zabytkowe budowle i uczestniczył nawet w wykopaliskach archeologicznych. Pierwszym zleceniem jakie otrzymał po zdobyciu dyplomu architekta, było zaprojektowanie latarni miejskiej. Projektował i budował zróżnicowaną architekturę zarówno miejską, sakralną i parkową. Znany z ubogiego życia - chodził ubrany jak żebrak i mieszkał na placu budowy aktualnie wznoszonego dzieła. Niestety w okresie intensywnej rozbudowy Sagrady Familii, niespodziewanie zakończył swoje życie w wyniku potrącenia przez tramwaj w 1926 r. Ze względu na sposób w jaki żył i jak wyglądał, nikt nie wiedział że potrącony to sam Gaudi, dlatego został przewieziony do hospicjum dla ubogich, gdzie zmarł po 3 dniach. Zgodnie z wolą Gaudiego jego ciało pochowano w Sagradzie Familii.

Jeżeli budynek ma być piękny, każdy jego fragment musi znaleźć odpowiednie miejsce, rozmiar, kształt i kolor. Wszystko to w zasadniczy sposób wpływa na ostateczny kształt dzieła architektonicznego. - A. Gaudi

Dekoracja zawsze była i będzie kolorowa. W naturze nie ma monotonii. Dlatego często architekturę zdobi się barwną polichromią. Największym malarzem krajów śródziemnomorskich jest słońce. - A. Gaudi

Sagrada Familia


Kościół Sagrada Familia jest budowlą ze wszech miar opatrznościową. Znajduje się w centrum miasta, a także w centrum barcelońskiej równiny, w identycznej odległości pomiędzy górami a morzem, pomiędzy Sains a Saint Andres. Identyczna odległość dzieli go także od rzek Besós I Lloberegat. - A. Gaudi


Sagrada Familia - po katalońsku Temple Expiatori de la Sagrada Família, po polsku Świątynia Pokutna Świętej Rodziny. Budowla sakralna wznoszona w stylu secesyjnym, nadal trwa jej rozbudowa, która kontynuowana jest mimo śmierci Antoniego Gaudiego. Jednak nie on był pierwszym projektantem i architektem całego założenia świątynnego, a nijaki Francisco Villara. Budowę rozpoczęto w 1882 r. natomiast już rok później pracami koordynował sam Gaudi, zmienił on wtedy też pierwotny projekt i nadał mu własny styl. Każda z fasad poświęcona jest innemu aspektowi działalności Jezusa na Ziemi. Każda z fasad (wschodnia, zachodnia i południowa) wypełniona jest licznymi rzeźbami ukazującymi poszczególne sceny z życia Chrystusa.






Na fasadzie zachodniej dotyczącej Pasji, czyli ostatnich 12 godzin życia Jezusa, umiejscowiony jest tajemniczy kwadrat z początkowo niewiele mówiącymi cyframi. Jednak sumując każdy rząd w poziomie jak i w pionie otrzymujemy tę samą liczbę 33, która podobno ma oznaczać wiek Jezusa w chwili śmierci.

Niestety nie miałam okazji zwiedzić wnętrza bazyliki. W przyszłości planując zwiedzanie Barcelony ponownie, z pewnością nadrobię te zaległości, tymczasem podrzucam linki do ciekawych stron odnośnie obiektu.

Linki: || zwiedzanie wirtualne || wizualizacja wznoszenia kolejnych elementów konstrukcji i ostateczny projekt budowli || strona z ze zdjęciami wnętrza i planem architektonicznym || strona prezentująca architektoniczny dorobek Gaudiego || wskazówki odnośnie dojazdu i godzin otwarcia || więcej na temat konstrukcji, detali architektonicznych i ornamentyki ||

Park Güell


Park Güell był drugim punktem zwiedzania po Sagradzie Familii, a więc kontynuowaliśmy tematykę twórczości Gaudiego. Nazwa parku pochodzi od nazwiska przyjaciela A. Gaudiego - Eusebi'ego Güell'a, na którego zlecenie architekt zaprojektował całe założenie ogrodowe wraz z wkomponowaną architekturą budowlaną. Według początkowego założenia, miejsce to miało być osiedlem dla burżuazyjnej części społeczności Barcelony. Jest to kolejny projekt Gaudiego, który ostatecznie nie został zrealizowany w 100%, gdyż wzniósł on jedynie 5 budynków, a plan przewidywał znacznie więcej. W jednym z domów mieszkał swego czasu sam Gaudi. W 1922 r. władze miasta wykupiły ten teren, a następnie zamieniły go w park miejski, znany nam w tej formie do dziś.


Na zdjęciu poniżej jeden z elementów parku - wiadukty.


Obszar parku otoczony jest murem z siedmioma bramami. Powierzchnia parku wynosi nieco ponad 17 ha. Na głównym placu mieści się sławna najdłuższa ławka świata. Jak wiele elementów wkomponowanych w założenie parku, jest ona wyłożona mozaiką stworzoną z potłuczonej ceramiki. Z tego co mówił nam przewodnik, zapamiętałam że koncepcją tego miejsca było stworzenie placu do występów, a okalająca go tak długa ławka miała umożliwić wszystkim widzom podziwianie widowiska z pierwszego rzędu. Co ciekawe powierzchnia placu nie została zabetonowana, projekt został zrealizowany tak, aby woda pochodząca z deszczu spływała kolumnami, na których wzniesiony jest plac, a następnie zasilała roślinność parku.





Na zdjęciu poniżej widać, na czym opiera się cały plac. Jest to 86 kolumn rozłożonych na tzw. sali stu kolumn, która miała być miejscem odbywania się targów miejskich. Sklepienia pod tarasem, również zostały pieczołowicie ozdobione w ten sam sposób jak ławka i dachy domków, które wyglądają jak zrobione z piernika i pokryte lukrem. Przewodnik mówił nam, że materiał na te wszystkie ceramiczne uzupełnienia dostarczali sami mieszkańcy Barcelony.







To tyle jeśli chodzi o moje wspomnienia i podstawowe informacje. Podaję listę ciekawych linków, na których znajdziecie dodatkowe informacje i miejsca, które nie pojawiły się u mnie.

Linki: || Park Guell według podróżepoeuropie.pl || park oczami justynab || planergo || oficjalna strona parku ||

Byliście w Barcelonie? Jeśli tak to jak Wasze wrażenia? Jeśli nie gorąco polecam :)
M.

10 komentarzy:

  1. Ja byłam w Barcelonie tylko jeden dzień i strasznie żałuję, że Park Guell nie był w planie wycieczki ;(

    OdpowiedzUsuń
  2. Ah te beztroskie czasu kiedy mogłyśmy tam być :)) Cudone miasto i musimy tam wrócić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Barcelona jest na mojej liście miejsc do zwiedzenia. Zawsze się zachwycam tymi miejscami w fotorelacjach :)

    OdpowiedzUsuń
  4. piękne miasto, ostatnio w pracy o nim pisałam - sporo tam ciekawych zabytków :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Śmiesznie, bo Barcelona jakoś nigdy mnie nie interesowała, wręcz przeciwnie. A ostatnio sporo o niej czytam i co chwilę znajduję nowe osoby zachwycające się tym miastem. Więc uwzględniam ją w moich planach podróżniczych na przyszłe lata :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Barcelona jest pięknym miastem ! Marzy mi sie podróż do niej :)

    Pozdrawiam ! :* Moszovska

    OdpowiedzUsuń
  7. Marzę o taki miejscu... Fajne zdjęcia :)

    hereigoagain.blog.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Barcelonę wspominam bardzo miło :) chętnie bym tam wróciła :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Byłam tam dwa lata temu i nadal jestem pod wrażeniem - piękne miasto, cudowna architektura i wspaniały klimat. Dzięki Twoim zdjęciom od razu wróciły wspomnienia <3

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 magdalinska - blog lifestylowy , Blogger